ممکن است، شما کودکی داشته باشید که بدون این که فکر کند، مدام به اطراف حرکت می کند. یا خواسته ها و انتظارات اطرافیانش را درک کند، ولی به دلیل این که قادر به توجه کافی نیست و نمی تواند مدتی آرام بنشیند ، در گوش کردن به صحبت های سخنران یا معلم خویش مشکل داشته باشد ، توانایی پیروی کردن، از دستورهای آنان را نداشته باشد.
به پایان رساندن کارها و یا نگهداری از وسایل شخصی دچار مشکل باشند این ها ممکن از نشانه های کمبود توجه و بیش فعالی باشد. اما قبل از برچسب زدن به کودکتان بهتر است با نشانه های این اختلال آشنا شوید و درصورت که یک سوم علائم رفتاری زیر را درتمام فعالیتهای روزانه او مشاهده می کنید .و متوجه شده اید که این رفتار هایش از کودکان همسن و سالش بیش تر است . بهترین کار این است که با یک روانشناس در این زمینه مشورت کنید .

نشانه های کمبود توجه و بیش فعالی درکودکان

 • بی توجهی

نشانه اصلی ، ناتوانی در توجه کردن می باشد. این کودکان ممکن است در گوش کردن به صحبت های سخنران یا معلم خویش، پیروی کردن از دستورالعملها، به پایان رساندن کارها و یا نگهداری از وسایل شخصی دچار مشکل باشند. آنها ممکن است به خیالپردازی بپردازند و همچنین اغلب اوقات مرتکب خطاهایی ناشی از بی توجهی شوند. کودکان دارای اختلال نقص توجه / بیش فعالی از فعالیت هایی که نیازمند تمرکز مداومند و خسته کننده می باشند، اجتناب می ورزند.

  • بیش فعالی

نشانه دیگر اختلال نقص توجه / بیش فعالی ناتوانی در یکجا نشستن می باشد. این کودکان ممکن است حتی زمانیکه داخل منزل هستند، روی وسائل راه بروند و از آنها بالا روند. زمانیکه یکجا نشسته اند، گرایش به بی قراری، پیچ و تاب خوردن و گزاف گویی دارند. برخی از این کودکان بیش از حد صحبت می کنند و سکوت کردن برای آنها دشوار می باشد.

 • تکانشگری

سومین نشانه این اختلال تکانشگری می باشد؛ همچون قطع و مداخله کردن در صحبت دیگران و یا پراندن جواب قبل از تمام شدن سوال معلم. این ویژگی باعث می شود کودکان در انتظار کشیدن برای نوبت خویش ناتوان باشند و همچنین نتوانند قبل از عمل کردن فکر کنند.

در نظرداشته باشید که کودکان مبتلا به اختلال کمبود توجه – بیش فعالی به طور غیرعمدی و کاملاً ناخودآگاه علائم را نشان می دهند و هیچ کنترلی بر رفتار و اعمال خود ندارند.

روش های درمان

  • دارو درمانی

دارو درمانی زمانی می تواند موجب کاهش رفتارهای تکانشی و اشکالات مربوط به کمبود توجه درکودک شود که به طور هم زمان با رفتار درمانی انجام گردد.

  • رفتاردرمانی

روش های رفتار درمانی که موجب بروز تغییرات رفتاری مثبت در این کودکان می شوند عبارتند از:

 • آموزش مهارت های لازم برای افزایش دامنه توجه و تمرکز کودک

 • بازسازی روابط کودک با اعضای خانواده ، دوستان و هم کلاسی ها

 • کاهش تحریک پذیری کودک

 • توجه به دستورها و خواست هایی که از آن ها طلب می شود

 • آموزش روش های خودکنترلی و کاهش فعالیت های حرکتی

 • روش پاداش موثر، برای تقویت رفتارهای خوشایند کودک و روش تقویت منفی برای عدم تکرار رفتارهای ناخوشایند او

 • افزایش توان خویشتن داری کودک

کمک های والدین

یکی از مهم ترین عوامل موثر در کاهش علائم اختلال کمبود توجه- بیش فعالی در کودکان، شیوه تعامل والدین با آن هاست. به همین دلیل آموزش شما والد عزیز و اعضای موثر خانواده می تواند در چگونگی ارتباط با کودک و به کار بستن شیوه های جدید درمانی بسیار مفید و موثر باشد. به شما آموزش داده می شود که توجهتان را به کودک بیش تر کنید و با کم ترین تغییر رفتار او- در جهت مثبت کودک را مورد تشویق و حمایت خود قرار دهید انجام پیگیرانه این کار تاثیر زیادی برتکرار رفتارهای خوشایند و سازگارانه کودکتان دارد و موجب تقویت و تحکیم آن ها می شود. با پی گیری این روش ها، شما به تدریج می آموزید که چگونه در محافل اجتماعی با بدرفتاریهای کودکانتان کنارآیند.

لینک دانلود فایل